Rozwój rodzin pszczelich wiosną 2012

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

wiosna 2012Rozwój rodzin pszczelich, a wegetacja roślin wiosną 2012 roku. Średnia temperatura dnia w okresie od 20 do 30 kwietnia 2012 w mojej miejscowości wynosiła 18,27°C. W maju w okresie od 1-ego do 17-ego średnia temperatura dnia wynosiła 16,76°C, średnia temperatura nocy 7,15°C. Ostatnia dekada kwietnia ciepła, słoneczna, z opadami deszczu znacznie przyspieszyła wegetację roślin. W porównaniu z rokiem 2011 rzepaki zakwitły na Pomorzu o dziesięć dni wcześniej.

W dniu 04.05.2012 r. wywiozłem rodziny na pole rzepakowe. W kwietniu 2012 r zakwitły także drzewa owocowe i mniszek lekarski. Jednocześnie nastąpiła obfitość pożytków. Duże skoki temperatur w pierwszym kwartale maja, chłodne noce oraz wiejące silne i chłodne wiatry nie sprzyjały nektarowaniu kwiatów, także rzepaku. Ograniczały również rozwój rodzin pszczelich. W większości rodziny pszczele nie doszły jeszcze do pełnego rozwoju, nie nadążały za wegetacją i szybkim rozkwitem wielu wiosennych roślin. Taka sytuacja będzie miała znaczący wpływ na zbiory miodu wiosennego. Miodu tego będzie mniej w odniesieniu do zbiorów wiosennych w 2011 roku. W ubiegłym roku moje rodziny pszczele dwukrotnie dały miód z rzepaku. W tym roku nie będzie to możliwe. Pszczoły nie doszły bowiem do pełnej siły na rzepak, który w tym roku zakwitł wcześniej o dziesięć dni. Majowe dni z wysokimi temperaturami, przeplatane dniami pochmurnymi i chłodnymi sprzyjają powstawaniu nastroju rojowego. Jeden z pszczelarzy z najbliższego sąsiedztwa poinformował mnie, że w dniu 09.05.2012 doszło do wyrojenia się pszczół. Tak wczesne rojenie się pszczół nie zdarzało się dotąd w klimacie Pomorza.

Jaki to będzie rok dla pszczelarzy Pomorza niebawem się przekonamy. W odniesieniu do roku 2011 zapowiada się, że będzie gorszy. Wiosna od pierwszego kwartału maja 2012 okazała się bowiem niełaskawa dla pszczół i zbiorów pożytków.