Warroza wciąż groźna

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

warrozaZastanawiałem się, dlaczego trzy osadzone wcześnie rójki oraz trzy rodziny z młodymi matkami z odkładów nie mogły osiągnąć do końca sierpnia pełnego rozwoju. Wnioskowałem, że główną przyczyną hamującą rozwój jest Varroa destructor, jak się okazało roztocza warrozy masowo opanowały te rodziny. Pszczoły na wylotku były mało ruchliwe anemiczne, zaś praca zbieraczek mniejsza w porównaniu do innych rodzin z mojej pasieki.

Przed wylotkiem było dużo martwych pszczół, nie w  pełni rozwiniętych. Stawiając tezę, że sprawcą tego jest warroza, rozpocząłem leczenie osłabionych rodzin w pierwszej kolejności w połowie września 2011r.

Warroza jest chorobą wywoływaną przez roztocz Varroa destructor, które rozwijają się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych. Samice roztoczy żywią się hemolimfą zaatakowanych owadów. Cykl rozwojowy wynosi 9-10 dni. W tym okresie samica roztocza składa w zasklepionych komórkach z czerwiem od 3 do 6 jaj, z których rodzi się około 2/3 samic i 1/3 samców. Samice osiągają rozmiar 1,6 mm szerokości i 1 mm długości. Pszczoły, które zostały zaatakowane bez pomocy człowieka giną po około 2-3 latach.

Zastosowałem odymianie tabletkami apiwarolu po 2 tabletki  dwukrotnie. Drugie odymianie po upływie jednego tygodnia. Sposób ten był skuteczny. Na dennicach osypanych było średnio 400 roztoczy warrozy z jednej rodziny pszczelej. Po tych zabiegach na dennicy  przed wylotkiem nadal pojawiało się wiele martwych pszczół uszkodzonych przez warrozę i usuwanych z komórek plastrów pszczelich. Jednak pszczoły na wylotku wykazywały więcej wigoru, były bardziej aktywne. Należy pamiętać, że roztocza warrozy osłabiają rodziny pszczele i przyczyniają się także do powstawania chorób wirusowo-bakteryjnych i grzybicznych. Rodziny osłabione tym roztoczem są bowiem bardzo podatne na porażenia chorobami wirusowymi. Tym samym robotnice wykazują mniejszą żywotność. W ulu lawinowo ubywa pszczół z powodu przedwczesnego ginięcia robotnic porażonych często także, nosemą, odmianą azjatycką Nosema ceranae szczególnie groźna (grupa grzybów mikrosporydiów).