Zbiory miodu wrzosowego - podsumowanie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 18 września 2009 r. przywiozłem dwie rodziny pszczele z wrzosowiska. W ulu oznaczonym nr 7 były trzy ramki zasklepionego miodu bez czerwiu. W ulu 18 natomiast pięć ramek miodu bez czerwiu. Łącznie z obu rodzin pozyskałem 6,3 kg miodu. Pogoda sprzyjała zbiorom nektaru przez pszczoły, ponieważ w tym czasie było 21 dni słonecznych, z temperaturą od 27°C do 21°C. Stwierdzić należy, że zbiór miodu wrzosowego był niski pomimo sprzyjającej pogody.

Okazało się, że w ulu nr 7 w nadstawce nie było wcale miodu, natomiast w ulu nr 18 było go niewiele. Można powiedzieć, że popełniłem błędy w przygotowaniu tych rodzin do zbioru miodu na późny pożytek. Nie przygotowałem rodzin w ten sposób, aby usadowiły się w nadstawce, gdzie były ramki z woszczyną bez pokarmu.

Co należałoby więc zrobić, aby pozyskać większe zbiory cennego miodu wrzosowego? Po pierwszym doświadczeniu proponuję przygotowanie rodzin pszczelich na zbiory miodu późnego w sposób następujący: do dnia 15 sierpnia każdego roku intensywnie podkarmiać pszczoły trzymane w korpusie gniazdowym, następnie na jeden dzień przed wywiezieniem na pożytki przestawić korpus gniazdowy do górnej kondygnacji. W gnieździe umieścić 10 ramek (wielkopolskie) z woszczyną, przedzielić w połowie gniazdo kratą odgrodową pionową i strząsnąć tam matkę. Nad gniazdem dać kratę odgrodową poziomą. W ten sposób zmusimy pszczoły do składowania nektaru w dolnej kondygnacji, gdzie znajduje się matka. Ograniczy to matkę w czerwieniu do pięciu ramek. Przy takiej pogodzie, jaka była we wrześniu 2009 roku możemy pozyskać do 10 kg i więcej miodu wrzosowego z jednej rodziny pszczelej. Pozyskanie takiej ilości miodu jest przedsięwzięciem opłacalnym, ze względu na cenę miodu wrzosowego, dość wysoką w porównaniu z innymi rodzajami miodu. Koszty pozyskania miodu wrzosowego podraża bowiem transport i ryzyko związane z warunkami atmosferycznymi na przełomie sierpnia i września w Polsce północnej.

Na północy kraju istnieje rezerwat wrzosowisk. Kwitnięcie wrzosów rozpoczyna się tu na ogół około 15 sierpnia i trwa do 25 września. Pozostaje problem zimowli rodzin przywiezionych z późnego pożytku i w jakiej kondycji będą pszczoły tych rodzin na wiosnę.

Po wybraniu miodu wrzosowego w dniu 19 września 2009 r. rodziny te podkarmiłem. Każda z nich otrzymała po 6 kg cukru, w proporcji 1:1 z wodą. Miały one także zapasy własne po zbiorach. Dodać należy, że rodziny te po przywiezieniu z późnego pożytku odymiłem Apiwarolem (we wrześniu 2 tabletki i w listopadzie 2 tabletki). Odymienie Apiwarolem w listopadzie było możliwe ze względu na sprzyjającą pogodę, tj. dni z temperaturą powyżej 12°C i słońcem.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Sezon pszczelarski Sezon 2009 Zbiory miodu wrzosowego - podsumowanie