Sezon pszczelarski 2014

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

sezon pszczelarski 2014Czas na podsumowanie roku 2014 w mojej pasiece. Na udany sezon i dobre zbiory miodu składa się wiele czynników. Między innymi: dobry przebieg zimowli pszczół, kondycja rodzin po zimie i szybki rozwój wiosenny. Na Pomorzu zima przełomu 2013/2014 roku była łagodna. Średnia temperatura dnia i nocy w miesiącach zimowych, wiosennych i letnich była wyższa w porównaniu do kilku ostatnich lat. W najchłodniejszym miesiącu tj. styczniu odnotowano w nocy średnią temperaturę niespełna -1°C. W miesiącach: grudzień, luty i marzec temperatury dnia i nocy były dodatnie i rosnące.

Wiosna ciepła, sucha i słoneczna z falą przymrozków w nocy na początku kwietnia i maja. W mojej pasiece pszczoły dobrze przezimowały. Nie było ubytków rodzin pszczelich. Pięć słabszych rodzin z różnych względów połączyłem na wiosnę tworząc z nich dwie silne rodziny. Wiosna 2014 roku sprzyjała szybkiemu rozwojowi rodzin pszczelich i wegetacji roślin - dużo dni słonecznych, rosnące temperatury dnia i nocy.

Jak więc kształtowały się temperatury w poszczególnych miesiącach?
W miesiącu kwietniu średnia temperatura nocy w mojej miejscowości wyniosła +5,2°C, zaś dnia +14,23°C. Odnotowano 23 dni słoneczne.
W maju średnia temperatura nocy wyniosła +8,53°C, zaś dnia +16,87°C. Dni pełnych słońca było 21.
Czerwiec - więcej opadów deszczu, średnia temperatura nocy wyniosła +10,76°C, zaś dnia +19,32°C - dni słonecznych było 17.
Lipiec bardzo ciepły, z temperaturami w dzień powyżej +30°C. Średnia temperatura nocy wyniosła +15,27°C, zaś dnia +24,68°C - słonecznych dni było 21.

Z powyższych danych wynika, że mieliśmy bardzo sprzyjające warunki pogodowe dla rozwoju rodzin pszczelich i zbiorów miodu. W sezonie 2014 roku wywoziłem rodziny pszczele na pożytki rzepakowe, gryczane oraz kilka (8) rodzin na pożytek wrzosowy. Średnio z jednej rodziny pszczelej zebrałem 30,6 słojów pojemności 0,9 litra, tj. 38 kg miodu. Można powiedzieć, że rok 2014 był dobry na zbiory miodu. Na dobre zbiory miodu złożyły się pożytki z rzepaku i gryki. W czasie kwitnienia tych roślin pogoda sprzyjała dobremu ich nektarowaniu. W tym roku niewiele było miodu wielokwiatowego i lipowego. Tych miodów zebrałem mało w porównaniu z trzema ostatnimi laty. Co się więc na to złożyło? Ciepła wiosna przyspieszyła wegetację wielu nektarujących roślin. Bardzo wcześnie zakwitły klony, drzewa owocowe, krzewy miododajne, mniszek lekarski. Rodziny były w tym czasie zbyt słabe do zebrania nektaru, którego nie było w obfitości. Fale przymrozków, jakie przeszły nocą na naszym terenie w pierwszych dniach kwietnia i maja spowodowały przemarznięcie zawiązków kwiatowych drzew lipowych oraz kwiatów klonów. Miesiące kwiecień i maj były ponadto suche, z małymi opadami deszczu poniżej średniej wieloletniej. Tam, gdzie przeszły fale przymrozków drzewa lipowe nie miały kwiatów, a tam gdzie kwiaty były to jednak słabo nektarowały. W moim rejonie przemarzły kwiaty klonów, jabłoni, wiśni, czereśni, gruszy. Nie było owoców. Takie warunki spowodowały, że zebrałem znacznie mniej w porównaniu z innymi latami miodu wielokwiatowego i lipowego.

Ogólnie stwierdzić można, że sezon pszczelarski 2014 roku był dobry i dał średnio wyższe zbiory miodu w porównaniu z ostatnimi trzema latami. Obecnie pszczoły przygotowane są do zimowli. Nie wiemy jaki będzie jej przebieg. Miesiące październik i listopad są ciepłe. Jaki będzie tego wpływ na przetrwanie przez pszczoły zimy nie wiemy. Pojawiły się bowiem nieznane choroby - myślę, że wirusowe.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pasieka Sezon pszczelarski Sezon 2014 Sezon pszczelarski 2014