Lecznicze właściwości larw

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

lecznicze właściwości larwLarwy trutowe w naszym kraju traktowane są jako odpad. Są one masowo usuwane z rodzin pszczelich, jako naturalny sposób zwalczania warrozy. Okazuje się, że stanowią one pełnowartościowe białko zawierające wszystkie egzogenne aminokwasy nadające się do spożycia, produkcji leków i kosmetyków.

W homogenacie trutowym znajdują się także mikropierwiastki i witaminy. Są to: cynk, mangan, żelazo, magnez, fosfor. Są one łatwo przyswajalne  przez organizm. Witaminy: D, A, B2, B3, B4. Dużo w nim choliny, która w organizmie człowieka wpływa na przemianę cukrów regulując tym zawartość insuliny we krwi.

W końcowym okresie rozwoju jaj trutowych zbadano istnienie najwyższej zawartości protein o bardzo cennych właściwościach antyutleniających. Homogenat czerwiu trutowego zawiera więc składniki niezmiernie cenne dla zdrowia człowieka. Jak dotąd produkt ten nie znalazł szerszego zastosowania w lecznictwie i przemyśle spożywczym w naszym kraju. W Rumuni od ponad 20 lat stosowany jest preparat „Hepatoapimel” do leczenia wątroby. Ostatnio okazało się, że ekstrakty uzyskane z larw pszczelich chronią ludzki płód w łonie matki przed różnymi trującymi substancjami. Mimo tego tylko w nielicznych krajach larwy trutowe lub homogenat z tych larw naprawdę uważane są za produkty spożywcze i lecznicze. Larwy trutowe szczególnie stosowane są w medycynie tradycyjnej do leczenia męskiej niepłodności oraz w okresie przekwitania w związku z zaburzeniami funkcji organów wewnątrzwydalniczych. Lecznicze działanie związane jest tu z zawartością sferoidalnych hormonów androgenów  produkowanych przez gruczoły męskie, a także przez jajniki u kobiet i korę nadnerczy u obu płci. Duża zawartość choliny w homogenacie trutowym dowodzi, że może być on wykorzystany w leczeniu schorzeń trzustki.

Jeżeli chodzi o spożywanie czerwiu trutowego, to nie mamy czego się brzydzić. Czerw ten jest hodowany bowiem w idealnych warunkach higieny, karmiony mleczkiem pszczelim, papką z miodu, pyłków kwiatowych i wody.

Dotąd w naszej literaturze omawiane są właściwości lecznicze miodu, pyłku, mleczka pszczelego, kitu i jadu. Nie wspomina się natomiast o homogenacie czerwiu pszczelego. W rosyjskich podręcznikach pszczelarskich produktowi temu poświęcony jest oddzielny rozdział. Obecnie wielu rosyjskich i ukraińskich pszczelarzy zaczyna szanować ten produkt pszczeli z powodu jego wartości. Jedzą go sami i karmią nim swoje rodziny. Zwracają też uwagę na ten produkt i promują go wśród klientów. Duże firmy hodują czerw trutowy i wytwarzają produkt według specjalnie opracowanej technologii. Z larw wydobywanych ręcznie lub przy użyciu miodarki robi się homogenat w wyniku prasowania, mielenia lub wyciśnięcia. Ponieważ homogenat ten jest produktem nietrwałym, zaleca się jego zamrażanie i trzymanie w temperaturze około -18°C. Można dodawać go do miodu w ilości 1-2%. Wówczas nadaje się do przechowywania w temperaturze pokojowej do 6 miesięcy. Do natychmiastowego wykorzystania mogą być przygotowane mieszanki homogenatu z miodem w stosunku 1:1.

Homogenat trutowy mieszany z syropem cukrowym  może być wykorzystany także do stymulacyjnego podkarmiania pszczół. Wykorzystują go rosyjscy pszczelarze. Wśród pszczół znane jest zjawisko kanibalizmu, polegające na zjadaniu najmłodszych larw. Podkarmianie tak wykorzystanym homogenatem (z syropem) dało bardzo dobre rezultaty. Rosyjscy pszczelarze przygotowują i podają pszczołom mieszankę homogenatu z syropem cukrowym w stosunku 1:10. Niektórzy dają do podkarmiaczek czysty homogenat bez dodawania syropu. Zamrożony homogenat latem możemy wykorzystać na wiosnę do podkarmiania stymulacyjnego ciastem cukrowo-miodowym.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Zdrowie Lecznicze właściwości larw