Miód

miód Miód lipowy, rzepakowy, wielokwiatowy, gryczany... większość z nas je zna. Ile jest rodzajów miodu? Jakie są właściwości miodów i jak wpływają na nasze zdrowie?

Pszczoła

pszczoły Pszczoła jest na naszej planecie od dawna, a jej początki sięgają czasów jeszcze przed dinozaurami... Jakie wyróżniamy rasy, gatunki i linie pszczół ?

Rośliny miododajne

Rośliny miododajne Rośliny, krzewy, drzewa miododajne. Które z nich są najwydajniejsze, aby pszczoły mogły wyprodukować jak najwięcej miodu? Koniecznie przeczytaj ...

Matki pszczele

Matki pszczele W mniejszych i średnich pasiekach wychów matek pszczelich przeprowadzić możemy samodzielnie. Matki dobrej jakości hodujemy postępując według następujących zasad ...

Pszczoły rabusie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zaskoczyło mnie zachowanie pszczół rabusiów. Przypadkowo zauważyłem, że pszczoły rabusie odbywają odległe loty po pokarm, który jest dla nich dostępny. Przy moim domu w garażu miałem w nadstawkach ramki z woszczyną, które zawierały resztki miodu po odwirowaniu. Nieszczelne drzwi garażowe spowodowały, że pojawiły się rabusie. Pokarm okazał się atrakcyjny dla tych pszczół. Stały się one bardzo agresywne i wszelkimi sposobami starały się dostać do pokarmu. Przykrycie nadstawek nie zmniejszyło zachowań agresywnych. Pszczoły wdzierały się do ramek z pokarmem najmniejszymi otworami. Przełożyłem więc nadstawki ramkami woszczyny do przyczepy i szczelnie przyczepę okryłem.

Pszczoły rabusie od rana każdego dnia masowo krążyły wokół przyczepy, pojawiały się martwe pszczoły, które padały z wycieńczenia. Postanowiłem sprawdzić, czyje to mogą być pszczoły. Podstawiłem skrzynkę z ramkami z woszczyną. Rabusie masowo weszły do skrzynki. Skrzynkę z pszczołami rabującymi zabrałem do mojej pasieki oddalonej w linii prostej o około 3,5 km od mojego domu, miejsca rabunku. Jakież było moje zdziwienie, kiedy wypuszczone ze skrzynki pszczoły poleciały do jednego ula. Nawet się nie wpraszały na wylotku. Pszczoły z tego ula były podkarmione, ale w odróżnieniu od innych rodzin zapasy pokarmu w ulu miały słabe, przy takiej samej ilości, jak inne poddanego im pokarmu. Zachowanie pszczół rabusiów było więc irracjonalne. Zabierały pokarm z ula i leciały 3,5 km na rabunek. Wynosiły bowiem pokarm z ula potrzebny na przelot tej odległości. Nie wierzyłem, że pszczoły mogą odbywać loty na tak dużą odległość w poszukiwaniu pokarmu. Być może dotyczy to tylko pszczół rabusiów. Dodać należy, że pszczoły takie nie są pożądane w pasiece. Przez rabunki przenoszą bowiem choroby do pasieki. Tracą dużo zapasów pokarmu odbywając dalekie loty, co udało mi się przypadkowo zaobserwować.

Zygmunt Hazuka

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Uncategorised Pszczoły rabusie