Pasieka w sąsiedztwie ludzi

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

pasieka w sąsiedztwie ludziW polskim prawodawstwie nie ustanowiono dotąd przepisów lokalizacji pasieki w miejscach zabudowanych i terenach wiejskich. Organizacje pszczelarskie nie przywiązują wagi do tego problemu. A problem jest istotny. Następuje bowiem narastająca urbanizacja terenów miejskich i wiejskich. Kurczą się tereny zaciszne i bezpieczne, pojawiają się nowi właściciele działek i ich zabudowania.

Tereny zajmowane od wielu lat na pasieki stają się uciążliwe ze względu na bezpieczeństwo dla ludzi mieszkających w ich sąsiedztwie. Zostają oni bowiem narażeni na użądlenia pszczół i czynią wszystko co możliwe, aby pozbyć się uciążliwego sąsiedztwa. Potęguje to konflikty sąsiedzkie. W Polskim prawie nie ma przepisów normujących odległości pasiek od działek sąsiadów, ulic,

dróg, domów, obór, nie ma unormowań prawnych dotyczących usytuowania ekranów wokół pasieki.
W przypadku zaistniałego konfliktu sąsiedzkiego strony powołują się na prawo zwyczajowe, wynikające z nieobowiązującej u nas ustawy z 1879 roku dla Gorycji i Gradyszcza w zaborze austriackim. Przepis tej ustawy był następujący:

Paragraf 2. Ustawienie pni pszczół w odległości mniejszej jak 10m od uczęszczanej publicznej drogi, obcego domu mieszkalnego, stajni, podwórza lub ogrodu domowego jest wtedy dozwolone, kiedy pszczoły wylatujące z ula wznoszą się od początku 3m ponad temi miejscami lub też jeżeli między temi a pasieką wznosi się mur, gęsta ściana krzewów lub też inne podobne ogrodzenie 3m wysokie.

Przedstawione wyżej zwyczajowe przepisy wydają się zasadne. Wzniesione do lotu pszczoły nie będą stanowiły niebezpieczeństwa użądlenia sąsiadów przebywających w pobliżu pasiek. Związki pszczelarskie działając w interesie pszczelarzy powinny zadbać, aby przepisy dotyczące zagospodarowania bezpiecznych pasiek znalazły się w polskim prawodawstwie. Problem należałoby nagłaśniać przez posłów, którzy mogliby wnieść do Sejmu RP inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie. Spełnienie warunków bezpieczeństw w oparciu o ustanowioną ustawę dotyczącą lokalizacji pasiek od działek sąsiadów, dróg, ulic, domów, obór itp. to warunek bezpieczeństwa dla sąsiadów pasiek i pszczelarzy w przypadku konfliktów sąsiedzkich.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Prawo Pasieka w sąsiedztwie ludzi