- Szczegóły
Przystępując do oceny sezonu 2009 pod kontem pszczelarstwa na Pomorzu należy rozważyć:
- Zdrowotność rodzin po zimowli i przebieg zimowli 2008/2009
- Wiosenny rozwój rodzin pszczelich
- Zbiory miodu
Czytaj więcej: Podsumowanie sezonu 2009
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
W dniu 18 września 2009 r. przywiozłem dwie rodziny pszczele z wrzosowiska. W ulu oznaczonym nr 7 były trzy ramki zasklepionego miodu bez czerwiu. W ulu 18 natomiast pięć ramek miodu bez czerwiu. Łącznie z obu rodzin pozyskałem 6,3 kg miodu. Pogoda sprzyjała zbiorom nektaru przez pszczoły, ponieważ w tym czasie było 21 dni słonecznych, z temperaturą od 27°C do 21°C. Stwierdzić należy, że zbiór miodu wrzosowego był niski pomimo sprzyjającej pogody.
Czytaj więcej: Zbiory miodu wrzosowego - podsumowanie
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Na Pomorzu wrzosy zaczynają kwitnąć około 15-20 sierpnia. Kwitną od 4 do 5 tygodni. Połowa sierpnia to wiec pora, aby wywieźć pszczoły na wrzosowisko. Znaczne połacie wrzosowisk w tej części kraju znajdują się na terenach bagiennych parku krajobrazowego.
Czytaj więcej: Miód wrzosowy - zbiory
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Na Pomorzu przedwiośnie 2009 roku jest wyjątkowo niekorzystne dla rozwoju i przetrwania rodzin pszczelich po zimie. Chłodny luty i marzec spowodował, że pszczoły do 17.03.2009 r. nie dokonały oblotu oczyszczającego. W rodzinach pszczelich kończą się zapasy, pojawia się głód i obawa padnięcia rodzin pszczelich. W najsilniejszych rodzinach są dwie ramki z czerwiem krytym i otwartym oraz niewielkie ilości pokarmu. Kto nie przewidział tak chłodnego przedwiośnia i podkarmił rodziny podobnie jak w innych latach, może spodziewać się osypu pszczół z głodu.
Czytaj więcej: Chłodne przedwiośnie
Napisz komentarz (0 Komentarzy)Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec