- Szczegóły
Obecnie wyróżniamy 24 rasy geograficzne. Ich pochodzenie związane jest z bytowaniem na różnych kontynentach od milionów lat. Przez lata poszczególne rasy wykształciły szereg cech przystosowując się do warunków środowiskowych miejsca bytowania, na co największy wpływ miała naturalna selekcja. W Polsce wyodrębniły się dwie rasy pszczół. W północnej i centralnej Polsce rasa środkowoeuropejska, a w południowej kraińska. Rasy te miały duże zdolności przystosowawcze i dobrze zaadoptowały się w polskich warunkach klimatycznych na przestrzeni dziejów. W niektórych rejonach Polski zachowały się rasy z czystym genotypem rasowym.
Czytaj więcej: Rasy pszczół obecnie
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Człowiek od zarania ingerował w naturę. Poprawiał ją i ulepszał. Dążył do wyhodowania pszczoły doskonałej na własny użytek, która spełniałaby jego oczekiwania. Jest nią pszczoła łagodna, miodna, odporna na różne choroby i roztocza Varroa destructor. Osiągnięcie takich rezultatów postrzegano w wyhodowaniu dużej pszczoły, zdolnej do przynoszenia większej ilości nektaru, z większym języczkiem, który umożliwiałby korzystanie z nektaru kwiatów o głębszych kielichach nektarowych. Aby to osiągnąć poddawano rodzinom pszczelim węzę o zwiększonych komórkach względem tych budowanych naturalnie wynoszących od 5,3 mm do 5,5 mm. Podjęto nawet próbę wyhodowania czerwiu pszczelego na woszczynie trutowej, która się jednak nie powiodła.
Czytaj więcej: Pszczoła doskonała
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Osoby zajmujące się pszczelarstwem, szczególnie początkujące chcą mieć pszczoły łagodne, miodne i odporne na choroby. Uzyskanie wymienionych wartości u pszczół jest trudne do osiągnięcia. Zajmują się tym wyspecjalizowani hodowcy matek pszczelich. Poprzez krzyżowanie międzygatunkowe i międzyrasowe pozyskują oni nowe odmiany i rasy pszczół. Od kilku lat kupuję matki pszczele u tego samego hodowcy. Na obszarze Pomorza sprawdziła się rasa pszczoły miodnej kraińskiej Alpejka.
Czytaj więcej: Agresywne pszczoły
Napisz komentarz (1 Komentarz)- Szczegóły
Anatomia pszczoły miodnej. U ogromnej większości gatunków zwierząt występują dwa rodzaje osobników - samce i samice. U pszczół, obok samców - trutni, są postacie samicze, tj. matka - całkowicie wykształcona samica i pszczoła robotnica, samica o uwstecznionych narządach rozrodczych.
Czytaj więcej: Budowa pszczoły
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Zapewne nie każdy o tym wie, ale pszczoły dzielimy ze względu na gatunki, rasy oraz linie pszczół. Niniejszy artykuł pozwoli przybliżyć ten temat i poznać różnice, jakie występują u pszczół w zależności od regionu ich pochodzenia.
Czytaj więcej: Pszczoły - gatunki, rasy, linie
Napisz komentarz (0 Komentarzy)