Agresywne pszczoły

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

agresywne pszczołyOsoby zajmujące się pszczelarstwem, szczególnie początkujące chcą mieć pszczoły łagodne, miodne i odporne na choroby. Uzyskanie wymienionych wartości u pszczół jest trudne do osiągnięcia. Zajmują się tym wyspecjalizowani hodowcy matek pszczelich. Poprzez krzyżowanie międzygatunkowe i międzyrasowe pozyskują oni nowe odmiany i rasy pszczół. Od kilku lat kupuję matki pszczele u tego samego hodowcy. Na obszarze Pomorza sprawdziła się rasa pszczoły miodnej kraińskiej Alpejka.

W tym roku spotkałem się po raz pierwszy z dużą agresywnością pszczół tej rasy. Po zdjęciu nadstawki zostałem masowo, w sposób agresywny, zaatakowany przez pszczoły. Przeciskały się one w najmniejsze szczeliny i żądliły. Żądliły przez kapelusz pszczelarski i spodnie. Kiedy oddalałem się od ula na odległość 300-400 metrów nadal latały przy mnie i zajadle atakowały. Zastanawiało mnie, gdzie tkwi przyczyna zachowania pszczół, co lub kto wywołuje u nich agresję. W długoletniej praktyce pszczelarskiej z nadmierną agresją pszczół spotkałem się po raz drugi.

Okazało się, że po wymienieniu w rodzinie matki pszczelej pszczoły złagodniały. Aby wymienić matkę pszczelą w rodzinie agresywnej w sezonie 2011 r. przestawiłem ul na odległość 200 m od miejsca stałego postoju. Pszczoły lotne wróciły do miejsca, gdzie uprzednio stał ul i wpraszały się do rodziny, która była w pobliżu tego ula. Po tym zabiegu mogłem zdjąć nadstawkę z gniazda. Osłabiona rodzina była mniej agresywna. Umożliwiło mi to złapanie oznakowanej na biało matki pszczelej. Matkę tę odesłałem do hodowcy, bowiem pszczoły od tej matki zagrażały ludziom i zwierzętom w najbliższym otoczeniu. Pszczoły lotne, które połączyły się z nową rodziną nie wykazywały już nadmiernej agresywności w zachowaniu się. Wnioskuję stąd, że przyczyną nadmiernej agresywności pszczół jest matka pszczela. Wydaje się, że wydziela ona hormon agresywności, który pobudza pszczoły do ataku. Widocznie niektóre matki danej rasy i odmiany pszczół wydzielają mniej, inne więcej hormonu agresywności. Zaskakujące bywają jednak odstępstwa międzygatunkowe, międzyrasowe i liniowe od normy w zachowaniu się pszczół, w wykazywaniu nadmiernej agresywności.

Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, szczególnie przy sztucznej inseminacji matek pszczelich. Prowadzący hodowlę matek mają przecież wyselekcjonowany materiał genetyczny, a pomimo tego, jak widać na moim przykładzie, zdarzają się odstępstwa od normy.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pszczoły Wszystko o pszczołach Agresywne pszczoły