- Szczegóły
Zima, to najtrudniejszy okres w życiu pszczół. Ich przetrwanie zależy przede wszystkim od zdrowia, siły rodzin pszczelich i zgromadzonych w ulu zapasów pokarmu. Czynnikami ułatwiającymi przeżywalność rodzin pszczelich są także warunki pogodowe w okresie jesieni i zimy, rodzaje uli (typy uli), dopasowanie wielkości gniazda do ilości pszczół, wentylacja uli.
Czytaj więcej: Kondycja pszczół po zimie 2013/2014 na Pomorzu
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Warunki atmosferyczne zimą na przełomie lat 2012/2013 nie były korzystne dla rodzin pszczelich. Zima była chłodna, mokra, pochmurna i przedłużała się. Na przeważającym obszarze Polski zanotowaliśmy niższe temperatury o dwa stopnie w porównaniu do trzydziestoletniej normy. Zima trwała od początku grudnia do połowy kwietnia. Najzimniejszym miesiącem był grudzień.
Czytaj więcej: Podsumowanie sezonu 2013
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Zajmuję się pszczelarstwem Od 33 lat. Nie pamiętam, aby w tym czasie zimy przedłużały się do wiosny. Dla porównania w 2012 roku temperatura do 28 marca wynosiła: średnia w czasie dnia 8,2°C, w ciągu nocy zaś 1,75°C. W tym samym okresie czasu w 2013 roku: średnia temperatura dnia wyniosła 1,45°C, zaś nocy -4,6°C. Przy tak niskich temperaturach w tym roku na pasiece zalegają duże zwały śniegu.
Czytaj więcej: Zima wiosną w pszczelarstwie
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Najsilniejsze pszczoły tej zimy nie przetrwały. W dniu 25 grudnia 2012 roku przesłuchałem rodziny pszczele w swojej pasiece. Wówczas temperatura w czasie dnia wynosiła 8°C. Kilka rodzin dokonywało oblotu oczyszczającego. Przed wylotkiem pojawiły się martwe pszczoły. Było ich stosunkowo dużo w sześciu rodzinach. W przypadku jednej rodziny pojawił się kał na wylotku. W tym dniu wszystkie rodziny dawały oznaki życia.
Czytaj więcej: Pszczoły nie przetrwały zimy
Napisz komentarz (0 Komentarzy)