Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

rasy pszczółObecnie wyróżniamy 24 rasy geograficzne. Ich pochodzenie związane jest z bytowaniem na różnych kontynentach od milionów lat. Przez lata poszczególne rasy wykształciły szereg cech przystosowując się do warunków środowiskowych miejsca bytowania, na co największy wpływ miała naturalna selekcja. W Polsce wyodrębniły się dwie rasy pszczół. W północnej i centralnej Polsce rasa środkowoeuropejska, a w południowej kraińska. Rasy te miały duże zdolności przystosowawcze i dobrze zaadoptowały się w polskich warunkach klimatycznych na przestrzeni dziejów. W niektórych rejonach Polski zachowały się rasy z czystym genotypem rasowym.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

wielkość komórek plastra pszczelegoCzłowiek od zarania ingerował w naturę. Poprawiał ją i ulepszał. Dążył do wyhodowania pszczoły doskonałej na własny użytek, która spełniałaby jego oczekiwania. Jest nią pszczoła łagodna, miodna, odporna na różne choroby i roztocza Varroa destructor. Osiągnięcie takich rezultatów postrzegano w wyhodowaniu dużej pszczoły, zdolnej do przynoszenia większej  ilości nektaru, z większym języczkiem, który umożliwiałby korzystanie z nektaru kwiatów o głębszych kielichach nektarowych. Aby to osiągnąć poddawano rodzinom pszczelim węzę o zwiększonych komórkach względem tych budowanych naturalnie wynoszących od 5,3 mm do 5,5 mm. Podjęto nawet próbę wyhodowania czerwiu pszczelego na woszczynie trutowej, która się jednak nie powiodła.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

agresywne pszczołyOsoby zajmujące się pszczelarstwem, szczególnie początkujące chcą mieć pszczoły łagodne, miodne i odporne na choroby. Uzyskanie wymienionych wartości u pszczół jest trudne do osiągnięcia. Zajmują się tym wyspecjalizowani hodowcy matek pszczelich. Poprzez krzyżowanie międzygatunkowe i międzyrasowe pozyskują oni nowe odmiany i rasy pszczół. Od kilku lat kupuję matki pszczele u tego samego hodowcy. Na obszarze Pomorza sprawdziła się rasa pszczoły miodnej kraińskiej Alpejka.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

budowa pszczołyAnatomia pszczoły miodnej. U ogromnej większości gatunków zwierząt występują dwa rodzaje osobników - samce i samice. U pszczół, obok samców - trutni, są postacie samicze, tj. matka - całkowicie wykształcona samica i pszczoła robotnica, samica o uwstecznionych narządach rozrodczych.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Jesteś tutaj: Home Pszczoły