Sfermentowany miód
- Szczegóły
- Opublikowano: 25 kwiecień 2011
Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do procesów fermentacyjnych miodu. Konsumenci miodu pytają często dlaczego tak się dzieje. Do procesów fermentacji dochodzić może przede wszystkim w miodach zebranych wczesną wiosną i miodach pozyskanych z późnych zbiorów np. nawłociowych, wrzosowych. W szczególności dotyczy to miodu rzepakowego, który zawiera w swym składzie dużo glukozy i aminokwasów.
Miód ten bardzo szybko krystalizuje. Zebrany za wcześnie jest nie w pełni dojrzały. Wówczas może dojść do sytuacji, że „rośnie” jak ciasto drożdżowe i wylewa się ze słoika.
Tak się dzieje, kiedy zamknięty szczelnie w słoiku nie ma możliwości odparowania nadmiaru wody. Z tych względów po odwirowaniu płynnego miodu należy przechowywać miód rzepakowy w ciepłym i suchym pomieszczeniu, umożliwiając odparowanie wody. Miód rzepakowy po skrystalizowaniu nigdy nie fermentuje. Jest bowiem w pełni dojrzały.
Podobne właściwości fermentacyjne wykazuje miód nawłociowy, który nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Przypuszczam, że zawiera także dużo glukozy.
W roku 2010 pozyskałem miód wrzosowy. Galaretowata konsystencja tego miodu powoduje, że bardzo trudno jest odwirować ten miód z plastrów. Jeszcze trudniej oczyścić z drobin, zanieczyszczeń. Nie chce przepłynąć przez drobne sitko w formie stożka. Ponieważ nie przelewał się przez sitko, drewnianą łyżką przepychałem ten miód do wiadra. Nastąpiło zapowietrzenie się miodu, w którym było dużo pęcherzyków powietrza. Stało to się przyczyną fermentacji miodu. Miód ten zaczął wylewać się ze słoików. Zmuszony byłem wycofać miód ten ze sprzedaży.
Wydobycie miodu wrzosowego z plastrów pszczelich jest utrudnione. Konieczne staje się jego rozpulchnianie w komórkach plastrów i wielokrotne wirowanie. Powoduje to, że do miodu dostaje się pierzga i pyłek kwiatowy. W ciepłej temperaturze miód wrzosowy zacznie fermentować i wylewać się ze słoika. Pierzga i pyłek zawierają bowiem w swym składzie drożdże. Aby nie doszło do procesu fermentacji tego miodu, należy przechowywać go w lodówce bądź chłodnym miejscu.
Dodać należy, że spożycie miodu w którym rozpoczął się proces fermentacji (wylewanie ze słoików) nie szkodzi i nie zagraża zdrowiu. Niezmiernie ważne są warunki przechowywania miodu. W miodzie mogą bowiem znajdować się przetrwalniki grzybów. Skoro miód przechowywany jest w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu, wchłania wodę, która powoduje rozpoczęcie procesu fermentacji i „rośnięcie” miodu. Nie zaobserwowałem w wieloletnim doświadczeniu, aby procesy fermentacyjne zachodziły w miodach zebranych w miesiącu czerwcu i lipcu, pomimo często płynnej konsystencji tych miodów.
Komentarze obsługiwane przez CComment