Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

zimowanie pszczół

Miesiące październik i listopad, to dla pszczół możliwość dokonania oblotów oczyszczających na zimę. Tak bywa każdego roku w naszej strefie klimatycznej. Kiedy temperatura osiągnie 11-12 stopni Celsjusza, nie ma wiatru i pojawi się słońce, to pszczoły wykonują loty oczyszczające. Tak było także w tym roku. W miesiącu październiku w naszej pasiece pszczoły masowo oblatywały jeden raz. Natomiast w listopadzie już trzy razy. W czasie takich oblotów ginie dużo pszczół. Przed wylotkiem uli jest pełno martwych pszczół. W czasie oblotów oczyszczających wiele pszczół nie wraca do ula. Siadają na daszkach i bocznych ściankach uli i tam zamierają. W ten sposób same się unicestwiają.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

sezon pszczelarski 2016Jaki okazał się rok 2016 dla pszczelarzy na Pomorzu? Myślę, że nie najgorszy. Zbiory miodu ukształtowały się na średnim poziomie. Ciepłe, suche i słoneczne dni maja oraz czerwca zapowiadały dobre zbiory. Wegetacja roślin na Pomorzu była w tym roku przyspieszona o dwa tygodnie. Kto na początku maja miał silne rodziny z nadstawkami miodni, ten miał dobre zbiory miodu z mniszka lekarskiego i rzepaku. Także z czeremchy i innych kwitnących w maju kwiatów łąkowych i leśnych. Nie udało nam się pozyskać miody spadziowego. Na Pomorzu spadź liściasta nie pojawiła się masowo.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniu 27.07.2016 roku wyroiła się rodzina pszczela, w której była młoda, czerwiąca matka z hodowli Bartnik Sądecki "Dobra". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, jaki zastałem w tej rodzinie następnego dnia. Okazało się bowiem, że w ulu, z którego poszła rójka są jajeczka, jest czerw kryty, czerw otwarty i jest poddana, oznakowana matka. Dlaczego więc poszła rójka z tego ula? Przypuszczam, że w ulu była druga matka. Skąd się ona tam wzięła i czy to możliwe, aby w ulu były dwie różne matki? Faktem jest, że wyszła mała rójka z tego ula. Trudno było ją osadzić najpierw w rojnicy, a potem w ulu. Pszczoły dwukrotnie uciekły z rojnicy i z ula. Zawsze wracały do miejsca wyrojenia się. Wsypałem więc tą mała rójkę do ula na trzy ramki i zamknąłem wylotek. Otworzyłem wylotek następnego dnia. Pszczoły w ulu były na ramkach i zachowywały się spokojnie. Widocznie miały matkę. Zrobiły oblot i wracały do ula.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Bardzo ciepłe, suche i słoneczne dni maja oraz ciepłe noce z temperaturą 18 stopni spowodowały, że niektóre rodziny pszczele wyroiły się. Zamiast zbierać nektar i tym samym ograniczać matkę w czerwieniu rodziny te przygotowywały się do rójki. Susza spowodowała, że rzepak słabiej nektarował w porównaniu z poprzednimi latami. Czynione zabiegi przeciwrójkowe na niewiele się zdały. Po wycięciu mateczników rodziny zakładały nowe. Nie sposób było upilnować roje, kiedy ule ma się w kilku miejscach oddalonych od siebie o wiele kilometrów. Powstawały więc straty.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Jesteś tutaj: Home Pasieka Sezon pszczelarski Sezon 2016