- Szczegóły
Zastanówmy się, dlaczego tak się dzieje? Aby to wyjaśnić niezbędne jest przypomnienie nam, co to jest chemtrails, co to jest smog? O chemtrails pisaliśmy w czerwcu 2013 roku, ale warto przypomnieć sobie to ważne zagadnienie. Obserwują niebo możemy zauważyć, że bywają dni, kiedy na widnokręgu sklepienia nieba widać smugi pozostawione po samolotach. Nie jest to para wodna. W tych smugach znajdują się substancje rozpylane przez samoloty do atmosfery. W skład tych substancji wchodzą między innymi: tlenki glinu, baru, ołowiu, strontu, grzyby, bakterie, wirusy czerwonych krwinek, krystaliczne substancje węgla, kationów metali. Do tego należy dodać popioły węglowe celowo rozpylane, jako część geoinżynierii pogodowej.
Czytaj więcej: Chemtrails - giną pszczoły, rośliny i drzewa miododajne słabo nektarują
Napisz komentarz (1 Komentarz)- Szczegóły
Neonikotynoidy, są to związki chemiczne klasyfikowane jako neuroaktywne insektycydy, chemicznie spokrewnione z nikotyną, inaczej pestycydy. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Zdrowia łączy stosowanie tych środków w rolnictwie z problemem masowego wymierania pszczół (CCD). Neonikotynoidy zmniejszają bowiem odporność pszczół na choroby i pasożyty. Powodują także utratę orientacji pszczół, które błądzą i nie trafiają do ula, a skażone tymi środkami w czasie oprysków giną.
Czytaj więcej: Neonikotynoidy - zagrożenie dla pszczół
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Czy to możliwe, aby istniała tajna misja grupy ludzi, ulepszaczy świata, kreujących przyszłość i rozwój świata według swoich wyobrażeń, wbrew naturze i zdrowemu rozsądkowi? Czy działania tych ludzi - "grupy naukowców" - związane są ze zjawiskiem smug - chemtrails - utrzymujących się w przestrzeni kilka godzin po przelocie samolotów? Jaka jest tego przyczyna, jaki ma to wpływ na zdrowie ludzi i kondycję zwierząt, w tym na żywotność i zdolności nawigacyjne pszczół?
Czytaj więcej: Smugi na niebie, a puste ule w pasiece
Napisz komentarz (2 Komentarze)- Szczegóły
W północno-wschodniej Alzacji od pewnego czasu francuscy pszczelarze mogli obserwować niezwykły i tajemniczy przypadek produkowania przez pszczoły zielonego i niebieskiego miodu. Pszczelarze z Ribeauville niedowierzając własnym oczom postanowili zbadać sprawę. Otóż okazało się, że przyczyną niespotykanego zabarwienia miodu były... M&M’sy. W pobliżu pasiek znajduje się fabryka M&M's, gdzie pszczoły pożywiały się resztkami odpadów pochodzącymi z produkcji słodyczy.
Czytaj więcej: Niebieski i zielony miód z Francji
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Warsztaty na temat obecności pyłku roślin genetycznie modyfikowanych w miodzie odbyły się w Berlinie w dniach 13 i 14 grudnia 2011 roku. Dotyczyły one głównie skutków, jakie wynikają z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z września 2011 roku. Wyrok ten ma bowiem istotne znaczenie dla eksporterów miodu do Europy.
Czytaj więcej: Pyłek roślin genetycznie modyfikowanych
Napisz komentarz (0 Komentarzy)- Szczegóły
Międzynarodowa organizacja pszczelarska International Bee Research Association (IBRA) obchodziła 50-lecie istnienia. Z tej okazji za szczególnie wyróżniającą się działalność i osiągnięcia naukowe przyznała profesorowi Jerzemu Woyke honorowe członkostwo. Profesor jest autorem 68 oryginalnych publikacji. Udowodnił, że trutnie mogą rozwijać się również z jaj zapłodnionych. Opisał różnice narządów rozrodczych i plemników występujące u trutni zwykłych i powstałych z jaj zapłodnionych.
Czytaj więcej: Zasłużony dla pszczelarstwa
Napisz komentarz (0 Komentarzy)