CCD - masowe ginięcie pszczół

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

ccd - masowe giniecie pszczolPrzyczyny masowego ginięcia pszczół w ostatnich latach. Od kilku lat obserwujemy masowe ginięcie pszczół na terenie Chin, Stanów Zjednoczonych, Europy, w tym także Polski. W dniu Patrona Pszczelarzy św. Ambrożego 2008 obejrzałem film ukazujący skalę zniszczeń i wymierania pszczół w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Na przykład w jednej z prowincji Chin, gdzie występują sady gruszy wyginęły wszystkie rodziny pszczele, a w Stanach Zjednoczonych w sezonie 2007 roku wyginęło 850 tys. rodzin pszczelich.

W kole pszczelarskim, do którego należę, zimą roku 2007 przeżyło zaledwie ok. 50% rodzin pszczelich. W niektórych pasiekach z 30 rodzin została jedna.

Chińscy sadownicy zwrócili się do władz z pytaniem, co mają zrobić skoro w sadach nie ma pszczół do zapytania kwiatów. Władze odpowiedziały - zapylajcie sami. Sadownicy zbierali więc pyłek kwiatowy, wykonali do zapylania patyczki, do których przywiązywali pióra ptasie, zanurzali końcówki piór w zebranym pyłku i zapylali kwiaty na drzewach. Okazuje się, że tak również można, ale czy jest to możliwe do zrealizowania na wielką skalę przemysłową? Co czeka ludzkość przy masowym wyginięciu rodzin pszczelich na świecie? Przecież 30% gromadzonej na świecie żywności pozyskujemy dzięki masowemu zapylaniu roślin przez pszczoły. Jest to żywność urozmaicona, którą możemy utracić bezpowrotnie. Taka perspektywa budzi przerażenie i jest wizją katastroficzną. Musimy więc zadbać o nasze zasoby naturalne, aby przetrwać.

Nie ustalono dotąd jednoznacznie jaka jest przyczyna masowego ginięcia pszczół. Pszczoły opuszczają ul zaopatrzony w pokarm, pozostawiają osieroconą matkę pszczelą, czerw kryty i otwarty. Jednoznacznie nie ustalono przyczyny tego stanu rzeczy. Dlaczego tak się dzieje? Mówi się o zespole CCD (Colony Collapse Disorder) określanym jako „zespół masowego ginięcia pszczół”. Zespół ten (CCD) opisano po raz pierwszy u pszczoły miodnej w USA w 2006 roku. Sytuacja epidemiologiczna pod tym względem zmieniła się gwałtownie w 2006 roku i na początku 2007 roku. Podobne objawy wystąpienia CCD opisano u pszczół we Francji, Belgii, Holandii, Grecji, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, we Włoszech, a w kwietniu 2007 roku na Tajwanie. Godne uwagi wydaje się, że podobne objawy występowały u pszczół już w 1896 roku. Choroba miała ograniczony zasięg i opisywano ją pod różnymi nazwami, np. choroba majowa, jesienne padanie pszczół, itd.

Jedną z przyczyn masowego ginięcia pszczół może być wirus izraelskiego ostrego paraliżu pszczół (IAPV). W Izraelu w rodzinach zainfekowanych przez IAPV spadała liczba pszczół robotnic, przy czym u chorych robotnic charakterystycznym objawem było drżenie skrzydełek. Pszczoły porażone IAPV ginęły poza ulem. Do IAPV zakwalifikowano także wirus kaszmirski, wirus mętnych skrzydełek. Przyjmuje się, że przyczyną rozprzestrzeniania się tych wirusów jest osłabienie rodzin pszczelich na skutek działania w rodzinie masowo Varroa destructor. Jest on dominującym czynnikiem osłabienia odporności rodzin pszczelich i ich zapadalności na CCD. Można przyjąć, że zakażenie pszczół IAPV zwiększa ryzyko wystąpienia CCD w rodzinie pszczelej.

Film, który obejrzałem ujawnił jeszcze jedną przyczynę osłabienia i masowego ginięcia pszczół. Stanowią je środki ochrony roślin, pestycydy stosowane na skalę masową w świecie. Amerykańscy naukowcy zbadali jelita porażonych zespołem CCD pszczół. Okazało się, że jelita tych pszczół były zainfekowane i niezdolne do wchłaniania pokarmu. Pszczoły te ginęły z głodu pomimo zgromadzonych w ulu zapasów pokarmu. Jelita tych pszczół były zdeformowane i zniszczone. Stwierdzono w nich obecność stosowanych  środków ochrony roślin. Pszczoły te ginęły poza ulem. Zaobserwowano także, że opuszczone przez pszczoły ule, posiadające zapasy pokarmu, nie były rabowane. Widocznie zapach w tym ulu odstraszał pszczoły rabujące.

Człowiek szykuje sobie realną wizję zagłady poprzez zanieczyszczanie środowiska naturalnego i stosowanie pestycydów w uprawie roślin. Aby nasze rodziny pszczele mogły bezpiecznie przetrwać, należy skutecznie zwalczać roztocza Varroa Jacobsoni i zadbać o środowisko naturalne. Okazało się, że występujące choroby pszczele jak: kiślica, zgnilec złośliwy, choroba woreczkowa czerwiu, grzyby pasożytnicze, biegunka nie spowodowały masowego ginięcia pszczół na tak szeroką skalę, z jaką mamy do czynienia obecnie na świecie przy zespole CCD.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Pszczoły Choroby pszczół CCD - masowe ginięcie pszczół