Apiterapia w Polsce

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

apiterapiaW dniu 15 października 1991 roku powstała Polska Fundacja Apiterapii. Założycielem i głównym prowadzącym został profesor Artur Stojko, który zgromadził wokół siebie grono profesorów posiadających szeroką wiedzę na temat właściwości leczniczych produktów pszczelich. Profesor Artur Stojko znany był w Polsce i na świecie jako apiterapeuta. Stał na czele Stałej Komisji Apiterapii Międzynarodowej Organizacji Pszczelarskiej Apimondia w Rzymie.

Początki Fundacji związane są ze Świnoujściem. Z inicjatywy Fundacji, dwadzieścia lat temu w sanatorium w Świnoujściu zaczęto wspierać leczenie pacjentów produktami pszczelimi. Do leczenia zastosowano propolis, mleczko pszczele i jad pszczeli. Konsultantem naukowym w leczeniu był wówczas profesor Artur Stojko. W 1996 roku siedzibę Fundacji ze Świnoujścia postanowiono przenieść do Katowic. Dało to nowy bodziec do działania Fundacji. Na Śląsku łatwiej było pozyskać fundusze na prace badawcze z apiterapii. U schyłku XX wieku w leczeniu stosowano syrop miodowo-rumiankowy w profilaktyce nawrotowych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych u 3-6 letnich dzieci oraz Sepropol w leczeniu i zapobieganiu tworzenia się odleżyn. Prowadzono także badania w profilaktyce miażdżycy oraz badania przesiewowe nad rozrostem i rakiem gruczołu krokowego. Zastosowany w leczeniu dzieci apiterapeutyk o nazwie Melanpol spowodował, że wśród dzieci, którym go podawano mniej było nawrotów stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Mniej też było zachorowań na zapalenie płuc. Dzięki Fundacji zaobserwowano także efekty pozytywne zastosowania w leczeniu Sepolu i Melinsanpolu. Szczególnie w leczeniu otępienia oraz jako osłony płodu przed związkami embriotoksycznymi. W zastosowanych w leczeniu apiterapeutykach w każdym przypadku uzyskiwano pozytywne efekty leczenia.

Obecnie prowadzone są obserwacje doświadczalne wartości antybakteryjnych i regeneracyjnych ekstraktu z zasklepu pszczelej komórki, obserwacje w leczeniu oparzeń przy użyciu 3% Sepropolu oraz Propolu 0, prowadzone są badania DNA czerwiu pszczelego jako osłony płodu narażonego na związki embriotoksyczne, badania właściwości farmakologicznych miodu eukaliptusowego, kasztanowego i lawendowego oraz Propolu 0 w leczeniu oparzeń i odleżyn.

Prof. zw. dr hab. nauk farm. Artur Stojko - prezes Fundacji - jest przekonany, że produkty pszczele wykorzystywane będą w lecznictwie i profilaktyce medycznej coraz częściej - w dermatologii, pediatrii, ginekologii, laryngologii, chirurgii, kardiologii i ortopedii. Farmakoterapeutyki, tj. standaryzowane ekstrakty miodu, propolisu, obnóży pszczelich (pyłku), wosku, zasklepów miodowych, zasklepów czerwiu, mleczka pszczelego i czerwiu pszczelego, charakteryzują się bowiem różnym działaniem - immunomodelującym, regenerującym, antybakteryjnym, lipostabilnym, detoksykacyjnym, hormonopodobnym i znieczulającym.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteś tutaj: Home Zdrowie Apiterapia w Polsce